1.Тема на урока: Българското общество през военните години
2.Вид на урока: За нови знания
3.Цели на урока: Учениците да осмислят следните явления и процеси:
-участието на българската общност в пет войни за постигане на
националното обединени е засега дълбоко съдбата на много българи и
променя техния поглед към света и материално битие(бежанци, загинали
синове, съпрузи, материални загуби и т.н.)
-понасянето на жертви и страдания става част от живота на българите по
време на войните и през следвоенния период насилието, репресиите
засягат моралния облик на българското общество
4. Основни понятия: бежанци, реквизиция, епидемия, спекула, черна
борса
5. Основни умения за:
- анализ на изображения
- анализ на писмени източници(мемоари)
6. Учебни средства (ресурси) изображенията и текстовете от учебника и
тетрадката
7. Методи: разказ и описание
8. Ход на урока
- въведение
Прочит и анализ на документ 6 от учебника- Из спомените на К. Кацаров
за живота след края на Първата световна воина, 137 Стр.
-
учениците да разтълкуват последните три изречения от текста и
да обяснят защо според тях се стига до толкова дълбоки промени
в душевността на българина
Дейности:
-
намиране на примери за това, по какъв начин участието във
войната засегнало хората на село, училището, българската
интелигенция, българската църква
Задача: Прочит и анализ на задача 1 от учебната тетрадка(описание на
бежанците), стр. 76
Задача: Прочит, анализ и попълване на задача 2 от учебната тетрадка-
Протичането на учебната годна в Цариброд, стр. 76
-докосване до проблема за пресичането на военното и мирното
всекидневие
Акцент: Учениците да не останат с убеждението, че войните са
свързани единствено с мъжко присъствие и участие
Задача: Разглеждане и анализ на изображение 1 от учебника, стр. 135
Задача: Разглеждане и анализ на изображение 2 от учебника- „Бивак
при Одрин”, художник Ярослав Вешин, стр. 135
Задача: Разглеждане и анализ на задача 3 от учебника , стр. 136
Задача: Разглеждане и анализ на документ 4 от учебника „Повече
за..” и документ 5- Из Правилник за подпомагане на нуждаещите се
войнишки семейства по време на мобилизация и война, 7 декември
1915г. от учебника
Въпроси:
1)Защо толкова много доброволци се стекли в армията за участие в
Сръбско- българската война(1885г.) и в Балканската война (1912г.)?
2)Защо българското общество било готово да понесе страданията на
войната?
Предмет: | История |
Тип: | Домашните работи |
Брой страници: | 1 |
Брой думи: | 427 |
Брой символи: | 2637 |